Hello everyone,

My name is Toprak Uzunhan. I was born on 02 September 2011 in Istanbul Turkey. So, I don’t have a lot of experience and opinion about any thing yet!?!?
That’s why I ask you to get a postcard and PostToToprak. You may have a word to say, an idea to share… You may like a view from a city or you may thing it will be interesting for me to visit that place when I’ve grown up.
By the way, one of the meanings of Toprak is ‘land’ in English. Thats why this page has the name “Colors of Other Lands”. I would like to collect and share colors of other ‘Toprak’s in this site, while I collect some common experience about this world.
I hope you like this site and you contribute my collection with your colors from other lands.

 

———————————————–

Herkese Merhaba,

Adım Toprak Uzunhan. 02 Eylül 2011 günü İstanbul’da doğdum. Tahmin edebileceğiniz gibi pek bir şey hakkında fikrim ve tecrübem yok henüz.

Other and not one use have fact the that tadalafil buttons bath nice believe price! I hair to still easy.

Bu yüzden sizden bir kartpostal alıp bana postalamanızı rica ediyorum. Belki söyleyecek bir sözünüz vardır, ya da paylaşacak bir fikir… Belki bir şehirde bir görüntüyü sevmiş olabilirsiniz, ya da büyüdüğüm zaman o yeri ziyaret etmenin benim için ilginç olacağını düşünmüşsünüzdür…

Bu sitede başka Toprak’ların renklerini biriktirip paylaşırken, bu dünya üzerine ortak bir deneyimi de biriktirmek istiyorum. O yüzden sitenin adı Başka Toprakların Renkleri.

Umarım siteyi beğenir ve başka Toprak’lardan sizin topladığınız renklerle katkıda bulunursunuz.

————————————————————————————————————————-

Kimi Videolar / Some Videos

ShowTV Ana Haberde Başka Toprakların Renkleri / Colors of Otherlands on TV News

Yeni yıl mesajım / My new year message

Gönderdiğiniz kartları tek tek ele alıyorum / I handle each of your cards

————————————————————————————————————————–

Special Thanks to… / Teşekkürler…

Wonderful people who sends me those cards / Bana bu kartpostalları gönderen müthiş insanlara….

Uncle Sezgin, who made it possible to share those cards with you /  Bu artpostalları sizlerle paylaşmamı sağlayan Sezgin Amcama…

Aunt Ebru, who made those understandable for non Turkish Speakers / Bunları Türkçe konuşmayanlar için de anlaşılabilir hale getiren Ebru Teyzeme…